ŁOKIEĆ TENISISTY — CO TO TAKIEGO, JAKIE SĄ PRZYCZYNY I OBJAWY?
Łokieć tenisisty to często spotykane schorzenie, uznawane zazwyczaj za chorobę zawodową m.in. informatyków, pracowników biurowych, technicznych oraz mechaników. Choroba charakteryzuje się uczuciem ograniczenia ruchu oraz bólu w okolicy stawu łokciowego. W przypadku pojawienia się problemu kluczową kwestią jest ograniczenie lub nawet zaprzestanie wykonywania czynności, które mogły przyczynić się do wystąpienia dolegliwości. Co może spowodować łokieć tenisisty i jak objawia się ta dolegliwość u pacjenta? Jak przebiega diagnostyka oraz leczenie tej często występującej choroby? Sprawdź i dowiedz się więcej!
CO TO JEST ŁOKIEĆ TENISISTY?
Łokieć tenisisty lub zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej to zmiana chorobowa dotycząca tkanek mięśni prostowników nadgarstka, których funkcją jest zginanie i odwodzenie palców oraz ręki. Schorzenie objawia się za sprawą uczucia dyskomfortu i bólu w obrębie stawu łokciowego, szczególnie w momencie wykonywania czynności wymagających aktywności nadgarstka, np. podczas chwytania lub zaciskania pięści.
Ból pojawia się zazwyczaj po zewnętrznej stronie stawu, zdarza się jednak, że promieniuje także w kierunku nadgarstka i przedramienia. Dodatkowo może on występować również w trakcie spoczynku. Osoby dotknięte łokciem tenisisty mogą mieć problemy z podstawowymi aktywnościami dnia codziennego jak choćby otwieranie drzwi lub podnoszenie nawet lekkich przedmiotów.
Najczęstszą przyczyną choroby jest uszkodzenie struktur stawu, spowodowane mikrourazami powstającymi na skutek długotrwałego wykonywania powtarzających się czynności. Schorzenie bywa nazywane chorobą zawodową, gdyż z reguły dotyka ono pracowników biurowych, technicznych, sportowców oraz innych osób o regularnej aktywności manualnej. Uszkodzenia struktury stawu łokciowego występują obecnie nawet u 3% globalnej populacji – pacjentami są najczęściej osoby pomiędzy 30, a 50 rokiem życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
ŁOKIEĆ TENISISTY — PRZYCZYNY?
Podstawową i najczęściej spotykaną przyczyną wystąpienia łokcia tenisisty jest wykonywanie powtarzalnych czynności ruchowych. Staw łokciowy jest elementem zawiasowo-obrotowym, składającym się z wielu drobnych struktur, umożliwiających płynny ruch ręki i nadgarstka. Pod wpływem przesadnego lub nienaturalnego mechanicznie obciążenia, mogą one ulec uszkodzeniu, a przez to, doprowadzić do wystąpienia choroby.
Warto podkreślić, że łokieć tenisisty nie pojawia się na skutek jednego niepoprawnego ruchu. Schorzenie postępuje w czasie, wraz z wielokrotnym, regularnym nadwyrężaniem tkanek, prowadzącym do zwyrodnienia ścięgna. Zazwyczaj jest ono spowodowane naprzemiennym ruchem odwracania i prostowania nadgarstka bez odpowiedniego czasu pozwalającego na regenerację tkanek. Z uwagi na to, na chorobę są narażone przede wszystkim osoby z dużą częstotliwością powtarzające aktywności obciążające nadgarstek, jak choćby pisanie na klawiaturze komputerowej.
ŁOKIEĆ TENISISTY — JAKIE SĄ OBJAWY?
Najbardziej znamienne objawy łokcia tenisisty obejmują silny ból w okolicy stawu łokciowego, często odczuwalny również na powierzchni całego przedramienia, a także uczucie ogólnego zmęczenia i osłabienia mięśni. Dyskomfort znacznie nasila się podczas ruchów ręką oraz w trakcie próby wyprostowania nadgarstka. Często występuje opuchnięcie i podniesienie temperatury powierzchni okolicy stawu łokciowego. Pacjenci zgłaszają również trudności w trakcie wykonywania prostych, codziennych aktywności wymagających podstawowej sprawności manualnej, jak choćby zaciśnięcie dłoni w pięść, chwytanie za klamkę lub podanie ręki na powitanie.
ŁOKIEĆ TENISISTY — DIAGNOSTYKA
Pierwszym krokiem, jaki powinny podjąć osoby, które zauważyły u siebie objawy związane z wystąpieniem łokcia tenisisty, jest konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie ortopedii. Po przeprowadzeniu kompletu niezbędnych badań będzie on w stanie ustalić przyczynę wystąpienia choroby oraz zaproponować najbardziej odpowiednią metodę terapii.
Warto dodać, że łokieć tenisisty może zostać całkowicie wyleczony jednak sam proces oraz przebieg leczenia różnią się w zależności od pacjenta. Do podstawowych badań wykonywanych podczas diagnostyki schorzenia należą zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz badanie ultrasonograficzne. Specjalista wykonuje dodatkowo różnego rodzaju testy, mające na celu ustalenie sprawności stawu łokciowego oraz stopnia nasilenia bólu.
JAK LECZYĆ ŁOKIEĆ TENISISTY?
Z uwagi na dość powszechny charakter schorzenia, wiele osób dotkniętych chorobą zastanawia się jak leczyć łokieć tenisisty. Leczenie łokcia tenisisty bywa skomplikowane i przebiega nieco inaczej, niż mogłoby się wydawać w przypadku tego typu choroby. Schorzenie nie jest stanem zapalnym, przez co często wykorzystywane leki przeciwzapalne nie są w tym przypadku skuteczne.
Sytuacja wygląda podobnie z lekami sterydowymi, które niszcząc strukturę kolagenu, mogą potęgować zmiany zwyrodnieniowe i wręcz pogorszyć sytuację. Leczenie łokcia tenisisty ma przede wszystkim na celu zagojenie się uszkodzonych tkanek. Jeśli do zwyrodnienia doszło za sprawą wykonywanego zawodu, pierwszym krokiem jest zwrócenie się o zwolnienie lekarskie, pozwalające na przerwę od pracy i regenerację uszkodzeń.
Do skutecznych metod leczenia należą specjalne masaże rozluźniające mięśnie lub terapia wstrząsowa, w trakcie której fale uderzeniowe pobudzają uszkodzone tkanki do regeneracji. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów terapii są także ćwiczenia na łokieć tenisisty wykonywane z fizjoterapeutą. Głównym celem ćwiczeń jest przywrócenie zdrowych odruchów nerwowych oraz rozciągnięcie osłabionych mięśni. Aby zagwarantować skuteczność, terapia powinna obejmować rozciąganie prostowników oraz zginaczy nadgarstka. Skutecznym wsparciem leczenie łokcia tenisisty mogą być również specjalne opaski uciskowe, które zabezpieczają staw i zmniejszą nieco uczucie dyskomfortu.