Na czym polega działanie pończoch uciskowych na żylaki?
Powstawanie żylaków jest efektem przewlekłej niewydolności żylnej. Krew nie może efektywnie powracać z dolnych partii ciała w kierunku serca, przez co tworzą się zastoje i obrzęki. Żyły wydłużają się i tracą elastyczność, a w zaawansowanych etapach choroby powstają charakterystyczne skręcenia. Z zewnątrz obserwujemy je jako twarde guzki, czyli żylaki.
Obecność żylaków to nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny — zwiększają ryzyko powstawania groźnych zakrzepów i stanów zapalnych, a nieleczone mogą doprowadzić do trudno gojących się owrzodzeń.
Pończochy uciskowe, podobnie jak pozostałe typy bielizny kompresyjnej, są produkowane w sposób, który zapewnia wywieranie określonego ucisku na ciało. Specjalny splot oraz zastosowanie elastycznych materiałów warunkują odpowiednią siłę ucisku przy jednoczesnym wysokim komforcie noszenia.
Na czym więc polega działanie pończoch uciskowych? Produkty kompresyjne wywierają ucisk na tkanki, uniemożliwiając tworzenie obrzęków, a także są mechanicznym wsparciem dla naczyń. Siła ucisku jest stopniowana — najwyższy poziom osiąga w okolicy kostki i spada w kierunku uda. Dzięki temu pończochy uciskowe na żylaki skutecznie wspomagają krążenie i hamują rozwój choroby.
Pończochy uciskowe — kto powinien je nosić?
Kompresjoterapia jest skutecznym elementem profilaktyki i leczenia żylaków. Pończochy uciskowe będą odpowiednim wyborem dla osób, które są narażone na problemy z krążeniem lub już obserwują objawy.
Pończochy uciskowe można stosować na każdym etapie — zarówno ochronnie, jak i w zaawansowanych stadiach choroby. Główne zalecenia do ich stosowania to:
- występowanie obrzęków,
- uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
- wykonywanie pracy siedzącej lub stojącej,
- częste podróżowanie,
- ciąża,
- obciążenie genetyczne,
- wysoki wskaźnik BMI.
Decyzję o stosowaniu produktów profilaktycznych i o 1 klasie kompresji (CCL1) można podjąć samemu, natomiast w przypadku bardziej zaawansowanej choroby żylakowej, należy skonsultować się z lekarzem. Pończochy kompresyjne mają także zastosowanie w podtrzymaniu efektu leczenia inwazyjnego.
Pończochy uciskowe na żylaki — jak dobrać?
Odpowiedni dobór wyrobów uciskowych warunkuje ich skuteczność terapeutyczną i komfort użytkowania. Zbyt silny ucisk może być szkodliwy, a zbyt mały nie będzie skuteczny. W sklepie Medilla oferujemy pończochy uciskowe profilaktyczne oraz w 1,2 i 3 klasie kompresji.
Pończochy profilaktyczne i o lekkim ucisku, czyli w 1 klasie kompresji (CCL1), może stosować każdy, natomiast o stosowaniu ucisku wyższego niż 1 stopień powinien zadecydować lekarz.
Rozmiar wyrobów uciskowych określony jest nie tylko rozmiarem stopy, ale także innymi wymiarami nogi. Obejmują one obwody na poszczególnych wysokościach, a często także długości poszczególnych odcinków kończyn dolnych.
Wszystkie informacje o tym, jakie wymiary należy wykonać, znajdują się w szczegółowym opisie każdego produktu. Pomiary należy wykonać rano, zanim wystąpią obrzęki, najlepiej przed wstaniem z łóżka.
Pończochy uciskowe — rodzaje
Najlepszym miejscem, by kupić pończochy uciskowe to sklep medyczny. Wówczas zakupisz markowy produkt o działaniu leczniczym. Ceny pończoch uciskowych wahają się w granicach 60-400 zł. Duży zakres cen odzwierciedla różnorodność produktów — znajdują się wśród nich zarówno cienkie pończochy zakończone ozdobną koronką, które wyglądają jak klasyczne damskie wyroby pończosznicze, jak również grubsze wyroby z wyższą wytrzymałością przeznaczone do codziennego użytku przez kobiety i mężczyzn.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą pończoch uciskowych. W naszym asortymencie znajdują się wyłącznie produkty o statusie wyrobu medycznego pochodzące od renomowanych producentów. Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego produktu bądź rozmiaru? Jesteśmy do twojej dyspozycji!