JAK DOBRAĆ KOŁNIERZ ORTOPEDYCZNY?
Odcinek szyjny to wyjątkowo podatny na urazy element anatomii człowieka. Ból tej części kręgosłupa jest obecnie jednym z najczęściej zgłaszanych objawów w gabinetach lekarskich. Powszechny w obecnym czasie siedzący tryb życia, wielogodzinna praca w nienaturalnej pozycji lub nawet losowy wypadek mogą przyczynić się do poważnych kontuzji tego obszaru. Różnego rodzaju zwyrodnienia, zwichnięcia czy nawet złamania to niestety często spotykane u pacjentów dolegliwości. Rozwiązaniem pozwalającym odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa w przypadku wystąpienia urazu jest specjalny kołnierz ortopedyczny. Aby zagwarantować pozytywny przebieg rehabilitacji, orteza powinna zostać prawidłowo dopasowana zarówno pod względem rozmiaru samego kołnierza, jak i typu kontuzji. Jak dobrać kołnierz ortopedyczny oraz jak długo należy go nosić?
JAK DOBRAĆ KOŁNIERZ ORTOPEDYCZNY?
Kluczową kwestią podczas wyboru kołnierza ortopedycznego jest rozmiar ortezy, a także rodzaj oraz stan zaawansowania urazu pacjenta. Wyróżnia się kilka wariantów ortez szyjnych, dobieranych indywidualnie w zależności od typu schorzenia odcinka szyjnego. Do najczęściej wykorzystywanych należą kołnierze ortopedyczne miękkie, kołnierze sztywne oraz kołnierze jedno i dwuczęściowe.
Wariant miękki jest używany w przypadku wystąpienia dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych szyi lub karku, a także urazów wiązadeł i mięśni szyi. Zadaniem ortezy sztywnej jest unieruchomienie części kręgosłupa, na przykład w sytuacji zniekształcenia odcinka szyjnego. Kołnierze jednoczęściowe są stosowane przez służby ratownicze, szczególnie w trakcie transportu pacjentów z urazami szyi, natomiast orteza dwuczęściowa usztywnia część szyjną kręgosłupa w przypadku złamania, skręcenia lub po operacji.
Jak dobrać kołnierz ortopedyczny? Przed wyborem rozmiaru kołnierza ortopedycznego należy dokonać dokładnego pomiaru na stojąco, zwracając uwagę na obwód oraz wysokości szyi. Podobnie jak w przypadku odzieży, wyróżnia się rozmiary ortez sięgające od XS do XL. Dobrym wyborem będzie model ortezy wyposażony w regulację obwodu, cechujący się łatwością w zakładaniu i zdejmowaniu.
DO CZEGO SŁUŻY KOŁNIERZ ORTOPEDYCZNY?
Podstawowym i głównym zadaniem kołnierza ortopedycznego jest stabilizacja oraz unieruchomienie kręgów szyjnych pacjenta. Do najczęstszych wskazań do zastosowania tego przyrządu medycznego należą różnego typu urazy odcinka szyjnego jak choćby zwichnięcia, skręcenia i złamania. Orteza powinna być również wykorzystana w przypadku wystąpienia zmian reumatycznych, zwyrodnieniowych oraz urazów spowodowanych wypadkami losowymi. Kołnierz ortopedyczny może zostać także zalecony w celu zwalczenia nerwobóli w okolicy szyi oraz odciążenia górnego odcinka kręgosłupa.
JAK DŁUGO NOSIĆ KOŁNIERZ ORTOPEDYCZNY?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo nosić kołnierz ortopedyczny. Z reguły jest to maksymalnie 6 tygodni, jednak długość rehabilitacji zależy od przyczyny urazu oraz stanu kręgosłupa pacjenta. Aby uniknąć rozleniwienia lub nawet zaniku mięśni szyjnych, orteza nie może być noszona zbyt długo. W trakcie terapii należy również pamiętać o regularnych przerwach od noszenia kołnierza, umożliwiających odcinkowi szyjnemu odzwyczajenie się od narzędzia wspomagającego.
Orteza szyjna jest sprzętem jednorazowego użytku, przez co powinna być wykorzystana tylko w momencie wskazania przez specjalistę. Dodatkowo kołnierz nie jest przystosowany do prania ani prasowania.
CZY MOŻNA SPAĆ W KOŁNIERZU ORTOPEDYCZNYM?
Nie ma wymogu zdejmowania kołnierza ortopedycznego przed snem, a w przypadku niektórych kontuzji, pozostawienie ortezy na czas wypoczynku jest wręcz obowiązkowe. Należy jednak przyłożyć szczególną uwagę do prawidłowego ułożenia sylwetki. Ciało powinno się znajdować w linii prostej, celem zachowania leczniczych właściwości ortezy szyjnej. Aby zwiększyć wygodę snu w kołnierzu ortopedycznym, warto również rozważyć zastosowanie specjalnej poduszki ortopedycznej do spania, zapewniającej optymalne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa.